پایگاه اطلاع رسانی حماسه سیاسی

ویژه یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

آخرین اخبار انتخابات ، کاندیداهای احتمالی ، اخبار کاندیداها ، قوانین و اطلاعیه ها و ....

کاری از تیم طراحی و مدیریت سایت انتخابات مجلس نهم


جهت ورود به سایت روی لینک زیر کلیک کنید...

www.hamasenews.irبستن


 28 مهر 1396

20:55 - 20 / 8 / 1394 687 بازدید ارسال به دوستان این صفحه را به اشتراک بگذارید
ترکیب مجلس آینده چگونه خواهد بود؟/ مردم بیایند تندروها رای نمی‌آورند   
یک نماینده اصلاح طلب مجلس با تاکید بر این‌که «با حضور گسترده مردم در انتخابات احتمال رای نیاوردن تندروها در انتخابات مجلس بسیار زیاد است» گفت:‌ با توجه به وجود سلایق و جهت‌گیری‌ ‌های مختلف در دو جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب تمامی تلاش‌ها جهت رسیدن به یک لیست واحد در دو جریان است تا بتوانند به صورت قوی در مجلس حاضر شود.

مسعود پزشکیان درباره نحوه ورود گروه‌های سیاسی در انتخابات آینده و به وحدت رسیدن آن‌ها اظهار کرد: تاکنون تشکیلات منسجمی که جهت‌گیری و زبان مشترکی بین گروه‌های مختلف داشته باشند، ایجاد نشده است که بر اساس آن بتوان در خصوص به وحدت رسیدن جریان‌های سیاسی اظهارنظر کرد.

به گزارش آفتاب، وی با بیان این‌که «سلایق، نگاه‌ها و جهت‌گیری‌های مختلفی در بین دو جریان سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلب وجود دارد» گفت: تمامی تلاش‌های این دو جریان با جهت‌گیری‌های مختلف آن است که تا جایی که ممکن است به یکدیگر نزدیک شوند و در شهرها و استان‌های مختلف لیست ثابت و روشنی برای رقابت ارائه کنند. در واقع دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا در شهرهای مختلف برای به دست آوردن یک کرسی با یکدیگر رقابت می‌کنند که به دلیل نبودن حزب و گروهی مشخص مشکلاتی پیش رو دارند.

وی درباره وجود تحرکاتی در فراکسیون‌های مختلف برای ائتلاف بین دو جریان سیاسی به خبرگزاری ایسنا گفت: چنین چیزی را تا به اکنون نشنیده‌ام، البته ممکن است افرادی این موضوع به ذهن‌شان رسیده باشد که سازمان یافته نیست. به عبارت دیگر افراد با سلایق و جهت گیری‌های مختلف تمامی تلاش‌شان را برای به دست آوردن کرسی‌های مجلس به کار می‌گیرند.

این نماینده مجلس در مورد احتمال ائتلاف فراکسیون‌های مختلف در انتخابات گفت: ممکن است چند گروه با یکدیگر ائتلاف کنند اما این‌که کل احزاب و یا فراکسیون‌ها به زبان مشترکی برسند تاکنون در کشور رخ نداده است.

وی با بیان این‌که «پیش‌ بینی از ترکیب آینده مجلس امکان‌پذیر نیست» گفت:‌ پیش‌بینی زمانی امکان‌پذیر خواهد بود که برنامه و جهت‌گیری در کل جناح‌ها روشن باشد که هنوز این اتفاق رخ نداده است. به عبارت دیگر این‌که چه جریان و با چه استراتژی وارد انتخابات می‌شود تعیین کننده ترکیب آینده مجلس است؛ حال این‌که وقتی جریانات و سلایق مختلف حرف‌های متفاوتی می‌زنند پیش‌بینی کار ساده‌ای نیست به طوری که گاهی حرفی که یک اصولگرا می‌زند که اصلاح‌طلب از آن صحبت نمی کند و یا برعکس. همه این‌ها به این دلیل است که افراد می‌خواهند رای آورند آن هم به این خاطر در جامعه ما رای آوری به شکل حزبی و تشکیلاتی نیست و به همین دلیل افراد تلاش می‌کنند به هر نحوی خود را به جامعه معرفی کنند.

پزشکیان در مورد احتمال حضور تندروها در ترکیب آینده مجلس گفت: اگر اکثریت جامعه در انتخابات حضور پیدا کنند دیگر تندروها نمی‌توانند به سادگی وارد مجلس شوند. زمانی تندروها رای برای ورود به مجلس را کسب می‌کنند که تنها عده‌ای خاص همسو با تفکرات‌شان در انتخابات رای دهند.

وی در مورد این‌که آیا اصلاح‌طلبان از الگوی انتخابات ریاست جمهوری استفاده می‌کنند؟ گفت: هنوز معلوم نیست که نمی‌خواهند ازا ین روند استفاده کنند چون به احتمال زیاد اجازه حضور افراد سرشناس در انتخابات را نمی‌دهند و یا احتمالا اقبالی برای آمدن آن‌ها وجود نداشته باشد چون افرادی که می‌خواهند وارد انتخابات شوند به دنبال پیشتیبانی هستند که قدرت و اسم و رسم داشته باشد تا احتمال رای‌آوری‌شان بیشتر شود. باز هم در این شرایط اگر اکثریت جامعه در انتخابات حضور پیدا کنند احتمال رای نیاوردن تندروها زیاد است. تندروها افرادی هستند که تنها خود را محق تصمیم‌گیری و مسئولیت می‌دانند که طبیعتا وقتی که مردم در انتخابات شرکت کنند مجلسی با نگاه وسیعتر و بازتری خواهیم داشت.

وی در مورد لیدرهای جریان‌های اصلاحات گفت:‌ در جریانات 88 خواسته یا ناخواسته یکسری آگاهانه یا ناآگاهانه به صورت هدفمند وارد میدان شدند و به بهانه‌های مختلف لیدرهای اصلاح‌طلب را کنار گذاشتند. این موضوع را در جامعه القا کردند که این افراد علیه نظام کار می‌کنند و با تندروی صحنه را طوری شکل دادند که بتوانند حرف خود را ثابت کنند. طبیعتا چنین افرادی تریبونی برای حرف‌های‌شان داشتند و خیلی‌ها را منزوی کردند.

مردم به افراطی‌ها رای نمی‌دهند

یک عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی هم گفت که حضور افراطیون در مجلس آینده از دو جناح چپ و راست به شکل حداقلی خواهد بود. ایرج ندیمی اظهار کرد: معتقدم مردم در انتخابات آینده مجلس به افراطی‌های دو گروه رای نمی‌دهند؛ چراکه آرامش را برای رشد و توسعه کشور لازم‌تر می‌بینند.

وی با اشاره به افزایش تحرکات انتخاباتی گروه‌ها و احزاب سیاسی یادآور شد: چند مولفه می‌تواند مجلس بعد را تحت‌الشعاع قرار دهد؛ یکی قوه مجریه و کارکرد مسئولین، دیگری دیپلماسی خارجی، برجام و کاهش مخاطرات بین‌المللی که برای مردم قابل توجه است و دیگری معیشت، ‌اشتغال و درآمد که می‌تواند در انتخابات مجلس آینده اثرگذار باشد.

وی درباره رویکرد فراکسیون رهروان ولایت در انتخابات آینده نیز خاطرنشان کرد: من تنها یک دوره شاهد بودم که یک فراکسیون پارلمانی شکل گرفت واز دل آن حزب همبستگی بیرون آمد، در غیر این صورت فراکسیو‌های درون پارلمانی معمولا لیست انتخاباتی ارائه نمی‌کنند.

این نماینده مجلس با اشاره به همسویی نسبی فراکسیون رهروان ولایت با جریان حاکم بر دولت اظهار کرد: رویکرد فراکسیون رهروان ولایت مخالف دولت نیست اما عین دولت هم نیست و برای جذب اکثریت از سبد دولت امکان بیشتری از فراکسیون اصولگرایان دارد؛ لذا بخشی از آرای دولت متوجه اعضای فراکسیون است.

وی در پایان با بیان این‌که «رای اصولگرایان و جریان حامی دولت در انتخابات آینده مجلس تا الان برابر است»، گفت: البته جهت‌گیری مردم بعد از ثبت‌نام و اعلام صلاحیت‌ها مشخص می‌شود، اما آن‌چه مسلم است مردم به کسانی رای می‌دهند که مشکلات‌شان را از جمله مشکلات برون مرزی و مشکلات داخلی با تاکید بر مسائل اقتصادی حل کنند.


نظرات کاربران :  

نام شما :

ایمیل :    

نظر شما :