پایگاه اطلاع رسانی حماسه سیاسی

ویژه یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

آخرین اخبار انتخابات ، کاندیداهای احتمالی ، اخبار کاندیداها ، قوانین و اطلاعیه ها و ....

کاری از تیم طراحی و مدیریت سایت انتخابات مجلس نهم


جهت ورود به سایت روی لینک زیر کلیک کنید...

www.hamasenews.irبستن


 28 مهر 1396

23:45 - 17 / 10 / 1393 869 بازدید ارسال به دوستان این صفحه را به اشتراک بگذارید
نگاهی به غذاهای مردم کرمانشاه در ادوار پیشین + رابطه تاریخی کرد با دوغ و دیگر لبنیات  

منابع تاریخی ایران در سده های پیشین، عموما به تاریخ سیاسی و ظهور و سقوط پادشاهان اختصاص یافته اند و کمتر اخبار و گزارش های اجتماعی و فرهنگی از زندگی عامه مردم را می توان در آنها یافت. یکی از مسائل کمتر توجه شده، مسأله نوع غذا و شیوه تغذیه مردمان مختلف و از آنجمله مردمان کرمانشاهان است که تنها در لابلای دیگر گزارشات ، می توان اطلاعات اندکی را کسب نمود.

 اشاره متون تاریخی به «خیراتٌ كثیره» در كرمانشاه، حكایت از وفور محصولات دامی و فراوانی غذا دارد. به علاوه، حیات عشایری و گله های بسیار نیز حكایت از در اختیار داشتن گوشت كافی است، علی رغم این، اخبار موجود نشان می دهد كهلبنیات غذای اصلی مردم جبال و كرمانشاهان بوده است.

البته محصولاتی چون عسل، نان و زعفران در كرمانشاه، ایجاب می كند تا آنها را نیز به لیست غذایی مردمان قدیم کرمانشاهان اضافه نمائیم.

براساس متون تاریخی و جغرافیایی، غذای عمدة مردم جبال، شیر و لبنیاتبوده است. در كتاب نخبۀ الدهر چنین نوشته شده كه «[...] كان من الاكراد و كان غذاء هم اللبن و الجبن[1] » كه اشاره به ماست و پنیر به عنوان غذای مردم كرد می نماید. و اصطخری نیز در مورد مصرف لبنیات در جبال می نویسد: «و اغذیه ایشان بیشتر سپیدی بود. و پنیر كوهستان در آفاق ببرند.» توضیح آنکه اصطخری واژۀ «البان» را ذكر كرده و این همان است كه امروزه لبنیات خوانده می شود.

«ابوالحسن علی بن محمد لوكری» از شعرای معاصر نوح بن منصور سامانی، در مدح ابوالحسن عتبی وزیر، قصیده ای سروده که در یك مصرع آن اشاره به علاقة كرد به دوغ شده است و به نوعی از شعر او، شهرت اکراد به مصرف لبنیات را می توان استنباط کرد. لوكری در قالب یك بیت شعر، علاقة خود به موطنش را با علاقة كرد به دوغ بیابانی مقایسه نموده و در واقع به آن مثل زده است.

بخارا خوشتر از لوكر، خداوندا همی دانی               ولیكن كرد نشكیبد از دوغ بیابانی

ضمن آنکه انواع محصولات لبنی کرمانشاهان در اعصار گذشته، شهرت بین المللی داشته است. در منابع قدیمی، مرغوب ترین محصولات لبنی در سراسر حكومت عباسیان، اینچنین توصیف شده است؛ «سمن (كرة صاف شده) كه برای آشپزی بكار می رفت و زبده (كره) كه گاهی به عنوان ادام به كار می رفت و جبن پنیری به گونه ای نامعلوم بود كه با نان می خوردند و اقط (پنیر شیر ترش) كره و پنیر دینور مرغوب بودند.»

و بالاخره مصرف میوه را باید نام برد و بویژه كه میوة جبال از معروفیت نیز برخوردار بوده است. چنانكه ابن قتیبه در عیون الاخبار می نویسد؛ چیزهایی كه نمی شود از خوردنشان صرف نظر نموده و خود را به ترك آنها مجبور كرد، یكی هم میوة جبل است و می افزاید «اگر من مشغول استراحت و تناول باشم حتماً از آن می خورم»


نظرات کاربران :  

نام شما :

ایمیل :    

نظر شما :